Diagnostyka Rentgenowska

Nasza klinika dysponuje szerokim spektrum technik wizualizacyjnych niezbędnych do precyzyjnej diagnostyki i leczenia stomatologicznego. Pracujemy na najnowszym tomografie Carestream CS 9600.

Wykonujemy zdjęcia:

  • Pantomograficzne (tzw. panorama),
  • Małoobrazkowe (tzw. zębowe),
  • Tomografia komputerowa CBCT (zębów, szczęki, żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych, zatok oraz czaszki)

Wszystkie zdjęcia wykonywane są u nas za pomocą techniki cyfrowej, co pozwala na minimalną dawkę promieniowania, krótki czas wykonania oraz wysoką jakość obrazu. Pliki wysyłamy za pomocą poczty elektronicznej lub od ręki nagrwamy na płytę CD. By zapewnić najwyższy poziom opieki naszym pacjentom, na pierwszej wizycie w naszym gabinecie wykonujemy zdjęcie pantomograficzne.

Pacjentów nie będących pod naszą opieką uprzejmie prosimy o skierowanie od lekarza prowadzącego. W przypadku braku skierowania, istnieje możliwość wypisania go na miejscu przez naszych lekarzy.

W naszym gabinecie badanie może być wykonane codziennie w godzinach pracy gabinetu bez potrzeby wcześniejszej rejestracji.

WAŻNE! – Jeśli jesteś w ciąży, koniecznie poinformuj nas o tym przed badaniem. Badania RTG u ciężarnych można wykonywać tylko w przypadku bezwzględnej konieczności np. przy podejrzeniu ropnia, zakażeń kości czy nowotworów.

Zdjęcie pantomograficzne

Czyli tzw. panorama

Uwidacznia stan całego uzębienia łącznie ze stawami skroniowo-żuchwowymi oraz zatokami szczękowymi. Ukazuje ono obecność próchnicy, pomaga ocenić jakość leczenia kanałowego, jakość wypełnień i pomaga w diagnozie stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej. Ten rodzaj rentgenodiagnostyki zębów konieczny jest także przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego oraz przed chirurgicznym usunięciem zębów. W implantologii pomocne jest w ocenie ilości kości i miejsca do wprowadzenia implantu a podczas leczenia protetycznego umożliwia zaplanowanie pracy oraz dobór odpowiedniego rodzaju uzupełnień. RTG pantomograficzne pomocne jest także w wykryciu i ocenie chorób przyzębia np. paradontozie oraz wczesnych zmian nowotworowych., dlatego zaleca się je powtarzać co ok. 2 lata w celu kontroli stanu naszego zdrowia.

Przykład zdjęcia panoramicznego naszej pacjentki: Na zdjęciu można np. ocenić jakość leczenia kanałowego, oraz niewidoczne podczas badania wewnątrzustnego ubytki próchicowe na powierzchniach stycznych.

Powyżej widzimy zdjęcie panoramiczne z początku leczenia, czyli przed tomografią i implantacją oraz po implantacji wykonanej przez dr. Dobrakowskiego.

Zdjęcie małoobrazkowe

Czyli zębowe

To zdjęcie polegające na umieszczeniu w jamie ustnej niewielkiego detektora, obejmując zakres od 1 do 4 zębów. Zdjęcie wykonywane jest w celu diagnostyki próchnicy, ustalenia przyczyny bólu zęba, uwidocznienia zmian zapalnych wokół wierzchołka korzenia, oceny jakości wypełnień oraz kontroli postępu leczenia kanałowego.

Dwa zdjęcia małoobrazkowe zęba 36 wykonanego u naszego pacjenta. Na zdjęciu po lewej widoczny niedopełniony kanał. Na zdjęciu po prawej-efekt po leczeniu reeondo: prawidłowo wypełniony kanał.

Tomografia komputerowa (CBCT)

Obrazowanie 3D

To metoda obrazowania w 3D. Dzięki możliwości pomiarów w trzech płaszczyznach tomografia umożliwia chirurgowi stomatologicznemu zaplanowanie rozmiaru implantów, określenie dokładnej pozycji ich położenia w kości a także precyzyjne zaplanowanie zabiegu odbudowy kości. W endodoncji, tomografię wykorzystuje się do oceny zmian zapalnych okołowierzchołkowych, położenia kanałów zębów, wykrywania kanałów dodatkowych, resorpcji oraz do oceny jakości leczenia kanałowego. CBCT ma również zastosowanie w periodontologii, ortodoncji oraz przy wykrywaniu schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych. Ten rodzaj badania wykorzystywany jest także w laryngologii podczas oceny zatok przynosowych oraz jamy nosowej.

Przykład zastosowania badania CBCT koniecznego do zaplanowania zabiegu implantacji w trudnych warunkach.

Tomografia wykonana przed zabiegiem ekstrakcji zęba, konieczna do pomiaru ilości istniejącej kości zębodołu i kwalifikacji do implantacji natychmiastowej.

Dawki promieniowania

Zdjęcia RTG zębów mają bardzo niską dawkę promieniowania. W naszym gabinecie dysponujemy aparatami działającymi w technologii radiografii cyfrowej, dzięki której dawki promieniowania są niższe, niż w starych aparatach, a wynik można od razu odczytać na ekranie komputera.

Dzięki postępowi techniki dawki zostały znacznie zmniejszone. Aby uwidocznić ich skalę: Natężenie promieniowania określa się w µSv (mikrosiwertach). Wykonanie zdjęcia jednego zęba na kliszy równa się 3-5 µSv, natomiast w technologii cyfrowej, jest to 1-2 µSv. Zdjęcie pantomograficzne cyfrowe to dawka promieniowania między 5 a 20 µSv, a analogowe na kliszy – nawet 15-30 µSv.

Nawet takie dawki nie są w stanie nam jakkolwiek zaszkodzić, ponieważ większość promieniowania, na jakie jesteśmy wystawieni w ciągu roku pochodzi z innych źródeł. Aż 80% rocznej dawki promieniowania, które otrzymujemy w Europie, pochodzi ze źródeł naturalnych, a zaledwie 20% ze źródeł sztucznych, czyli takich wytworzonych przez człowieka, w tym np. omawianych zdjęć rentgenowskich.

Dla ukazania znikomej ekspozycji na promieniowanie przy rentgenodiagnostyce stomatologicznej, stworzyliśmy tabelkę:

Badanie Zbliżona dawka promieniowania Źródła naturalne
Zdjęcie małoobrazkowe 1 µSv Zjedzenie 10 bananów
Panorama 5 do 20 µSv 1 dzień w Polsce
Tomografia stomatologiczna do 150  µSv Lot z Polski do Los Angeles
RTG klatki piersiowej 100 µSv 10 dni w Polsce
Mammografia 200 µSv Lot z Polski do Australii
Tomografia kręgosłupa 8800 µSv 3 lata w Polsce

* Średnia dawka promieniowana kosmicznego i z otaczających nas źródeł w Polsce wynosi między 7-20 µSv.

Zadzwoń i umów się na wizytę: (071) 333 66 66 lub kom. 733 306 666